Kino
Przegląd filmów Marcina Bortkiewicza

Przegląd filmów Marcina Bortkiewicza

Opis

Marcin Bortkiewicz jest twórcą bardzo aktywnym, zajmuje się teatrem i filmem. Zaczynał w niezależnym słupskim Teatrze Rondo, gdzie dał się poznać jako świetny, wielokrotnie nagradzany aktor monodramista.

Później ukończył reżyserię w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Zrealizował m.in. dokument o Stacji Morskiej na Helu "Nauczanie początkowe" (wyróżnienie jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym). Nie porzucił jednak aktorstwa (zagrał w krótkiej fabule "Filiżanka Yoko Ono" w reż. Andrzeja Mańkowskiego). Nie rozstał się także z teatrem - od 2006 roku reżyseruje  spektakle w Teatrze Ecce Homo ("Padamme Padamme", " Wybraniec", " Persona", " Tinky Winky", Grosse Aktion"). Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję na zobaczenie dwóch bloków filmowych.

Część pierwsza - dokumentalna

1. " Cisza" 5 min (2003r.) - dokument zrealizowany w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwszym zadaniem  młodych dokumentalistów było zrealizowanie trzyminutowych etiud pt. „Cisza”. Następnie wybrano sześć z nich, które razem zsumowały się w krótki film, mówiący chyba o czymś więcej niż zadane studentom tytułowe ćwiczenie.  Prezentowano go na pokazach specjalnych podczas festiwali w Krakowie, Łagowie i Kazimierzu nad Wisłą. W listopadzie 2003 roku „Cisza” dostała Nagrodę Specjalną Jury podczas festiwalu „Etiuda” w Krakowie. W październiku 2003 roku „Cisza” została zaprezentowana podczas Przeglądu Polskich Filmów Dokumentalnych w Paryżu, a następnie weszła do dystrybucji w studyjnych kinach całej Francji.

2. "Kocim szlakiem"  5 min (2007) - impresja filmowa o spotkaniu samotnej kobiety, karmiącej bezdomne koty i
małego chłopczyka, który na chwilę oddalił się od mamy.

3. "Z pamiętnika młodego filmowca" 5 min  (2010)
Rodzaj humorystycznego hommage  dla Krzysztofa Gradowskiego, twórcy kultowego filmu- "Akademia Pana Kleksa". Młodzi filmowcy- aktorzy, reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, montażyści, producenci- wspominają pierwsze dziecinne spotkanie z Panem Kleksem.

4. "Nauczanie początkowe"  35 min  (2009)
Student oceanografii - Mikołaj, zgłasza się na Stację Morską w Helu na staż. Pod okiem szefa - profesora Krzysztofa Skóry, zajmuje się nowonarodzoną foką. Samiec otrzymuje imię Hel. Mikołaj uczy go jak przystosować się do życia w naturalnych warunkach. Hel, nim zostanie wypuszczony na wolność - do Bałtyku, musi nauczyć się żyć w stadzie, samodzielnie zdobywać pożywienie, a przede wszystkim - unikać kontaktu z człowiekiem. Cóż z tego, skoro między uczniem a nauczycielem zaczyna nawiązywać się "niebezpieczna" nić sympatii. Tymczasem zbliża się dzień, kiedy dojrzały Hel będzie musiał opuścić Stację jako dzikie zwierzę. Profesor Skóra wraz z innymi członkami ekipy naukowej przekazali Mikołajowi wiele zawodowych umiejętności. Czy ta wiedza przyda mu się w dniu, gdy w grę zaczną wchodzić uczucia?
 
Część druga -  fabularna

1. "Sublokator"   20 min (2009) - Kasia, uczennica szkoły tańca, mieszka z matką w obszernym mieszkaniu. Pewnego dnia matka wynajmuje wolny pokój sublokatorowi, uczniowi szkoły sportowej. Sublokator i Kasia nawiązują oryginalną znajomość - porozumiewając się przez zamknięte drzwi; bez słów i spotkań. Młody człowiek, który jest gotów do inicjacji seksualnej, postrzega rzeczywistość na swój sposób. A ona wcale nie musi być jednoznaczna - opowiada Marcin Bortkiewicz  o swoim filmie "Sublokator". Pierwszy pokaz  odbył się  - w ramach konkursu młodego kina na  35 Festiwalu Polskich filmów Fabularnych. "Sublokator" powstał w ramach cyklu "Dekolog 89+", w którym - dwadzieścia lat po serii filmów "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - młodzież urodzona po 1989 roku odwołuje się do dziesięciu przykazań.Na podstawie nadsyłanych przez nich opowiadań nakręcono dziesięć krótkich fabuł. "Sublokator" powstał na motywach opowiadania Bogny Hołodyńskiej "Świeżo malowane" i koresponduje z VI przykazaniem: "Nie cudzołóż". Film "Sublokator" kręcony był w Kielcach. Występuje w nim między innymi Ewa Kasprzyk. - Gra w nim też paru nastoletnich aktorów z Teatru Ecce Homo - dodaje reżyser. - Są oni świadomi tego, jak się pracuje z tekstem i gotowi na liczne duble. A przy tym nie stracili młodzieńczej świeżości i naturalności. W rolo głównej Klaudyna Lewczuk.
 
2. Film niespodzianka - 25 min (2010)- najnowsza realizacja filmu Marcina Bortkiewicza  z udziałem Ireny Jun i Małgorzaty Zajączkowskiej.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!