Dzieje się - Sztuka

Stefan i majonez, czyli Żeromski dla odmiany

2010-07-19 14:17:39 | Kielce

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wystawę Stefan i Majonez realizowaną w ramach projektu Żeromski dla odmiany. Wernisaż odbędzie się 12 sierpnia (czwartek) o godz. 20 w siedzibie Muzeum Narodowego – Orla 3 w Kielcach. Grupa artystyczna Łódź Kaliska jest autorem tej części projektu.

Główną ideą projektu Dla odmiany Żeromski  jest odświeżenie jego wizerunku, zarówno wizualnie - poprzez niekonwencjonalną popartowską stylizację - jak i przybliżenie mało znanej dotąd jego twórczości (listy, dzienniki, publicystyka). Projekt składa się z trzech części i skierowany jest – w zależności, od etapu realizacji – zarówno do grup szkolnych, indywidualnych odbiorców a także nauczycieli.

Stefan i Majonez – Wystawa ul. Orla 3
Projekt realizowany we współpracy z partnerem projektu Grupą Artystyczną Łódź Kaliska. Idea tej części zadania Żeromski dla odmiany zakłada spopularyzowanie postaci Stefana Żeromskiego, wykreowanie jego postaci na gwiazdę literatury popularnej poprzez metodę wypracowaną przez Andy Warhola: serigrafię, multiplikacje, duży format. Tym samym w projekcie zostaje przywołana druga postać – twórcy światowego Pop Artu – Andy Warhola. Pop Art Warhola prowadził grę ze społeczeństwem konsumpcyjnym, uświęcając banalne produkty: puszkę zupy Campbell, butelkę Coca-coli. Odwzorowania opakowań pojawiły się jako rzeźby, obrazy na płótnie i grafiki, tym samym stając się sztuką i antysztuką. Drugim „bohaterem” projektu jest symbol kielecczyzny i ikona sukcesu komercyjnego współczesnego kapitalizmu – Majonez Kielecki. Wystawa utrzymana będzie w stylu popartowskiej stylizacji dwóch sztandarowych bohaterów Ziemi Świętokrzyskiej. Otwarcie wystawy 12 sierpnia.

(Nie)wygodna szkoła. Program edukacyjny w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – oddział MN w Kielcach
Ta część projektu realizowana w oddziale Muzeum Narodowego – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego we współpracy z jego pracownikami merytorycznymi, skierowana jest przede wszystkim do grup szkolnych. Poprzez zmianę wizerunku Stefana Żeromskiego proponujemy zmianę w sposobie prowadzenia lekcji muzealnych. W tym celu zostanie stworzona sala lekcyjna, gdzie grupy dzieci, młodzieży jak i osoby indywidualne zwiedzający dawną szkołę Żeromskiego będą mogły usiąść w ławkach szkolnych, podjąć próbę nauki kaligrafii, posłuchać fragmentów „Dzienników”, „Listów” i „Przedwiośnia” w wykonaniu Adama Ferencego i Mateusza Damięckiego (nagrania audio). Będą mieli okazję stworzenia własnego kolażu literackiego z tekstów o literaturze w tym dzienników i listów. W związku z tym zostaną pozyskane ławki, zakupione specjalnie zaprojektowane drewniane piórniki, atrament, stalówki, obsadki, czyste zeszyty, liniuszki – wszystko opatrzone nowym wizerunkiem Żeromskiego stworzonym przez Grupę Łódź Kaliska w popartowskiej stylistyce. W ramach promocji oprócz plakatów informacyjnych zostaną również rozpowszechnione plakaty z tekstami Stefana Żeromskiego z „Dzienników”, „Listów” oraz jego publicystyka (tak mało znana). Stworzenie nowej strony internetowej Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, współpraca z innymi portalami promującymi twórczość Żeromskiego przyczyni się do rozwoju umiejętności edukatorów, unaoczni realia XIX – wiecznej szkoły. Trwałym elementem projektu i jego kontynuacją będzie stworzenie blogu Blog Troterzy -  w ramach nowopowstałej strony projektu - inspirowanej Dziennikami Żeromskiego jako formy gatunku literackiego. Propozycja ta skierowana do szkół – przede wszystkim z regionu świętokrzyskiego - ma na celu zorganizowanie stałej współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi oraz popularyzację pisania dzienników szkolnych w formie elektronicznej. Projekt realizowany od września do połowy grudnia 2010r.

Dla odmiany Żeromski.
Forum edukatorów. Spotkania tematyczne służące współpracy teoretyków i praktyków..
Proponowane wykłady mają charakter doszkalający. Ta część skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli języka polskiego i pracowników merytorycznych Muzeum, co wpłynie na rozwój umiejętności edukatorów.. Projekt zakłada cykl trzech wykładów we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetem Humanistyczno - Przyrodniczym Jana Kochanowskiego – Wydziałem Filologicznym w Kielcach oraz Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Odbędą się również dwa spotkania publicystyczne. Efektem wykładów będzie publikacja materiałów dydaktycznych w postaci elektronicznej na stronie www.dlaodmiany.pl oraz druk wykładów w materiałach muzealnych Rocznik 2010 – dostępnych dla zainteresowanych. Powstała sieć ww. wymienionych podmiotów pozwoli w przyszłości realizować projekty o podobnym charakterze. Ta część zadania będzie realizowana w październiku.

ip

Słowa kluczowe: muzeum narodowe kielce łódź kaliska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.