Sztuka
Targi Kielce Jazz Festiwal "MEMORIAL TO MILES"

Targi Kielce Jazz Festiwal "MEMORIAL TO MILES"

  • 2010-09-24, do 2010-09-26
  • 10/15zł
  • Kieleckie Centrum Kultury, Kielce
  • Zobacz profil >>

Opis

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na niezwykłe wydarzenie kulturalne, Festiwal "Targi Kielce Jazz Festiwal - Memorial to Miles", które odbędzie sie w dniach 24,25 i 26 września. Jedna z ważniejszych imprez jazzowych na artystycznej mapie Polski o charakterze międzynarodowym. Festiwal, na którym prezentowany jest zarówno jazz tradycyjny, jak i różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w tej muzyce na przestrzeni ostatnich lat W programie między innymi "Filmowa Noc Jazzowa", "Hendrix Piano", występ Miki Urbaniak i Tomasza Grochota.

24 WRZEŚNIA: 20:00 - „FILMOWA NOC JAZZOWA"

Jednym z filmów będzie niezwykła jazzowa impresja dokumentalna:
„DROGA" - reż. Grzegorz Korczak

Z trzech stron świata zjechali się muzycy, którzy znali się tylko ze słyszenia. Wspólnie ruszyli w trasę..." - to słowa, które otwierają film i są jedynymi, jakie padają w dokumencie Grzegorza Korczaka, który w innowacyjny sposób podchodzi do ram gatunku, nawiązując do tradycji filmu niemego. "Droga" ukazuje spotkanie jazzmanów z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy nie znając wspólnego języka, mogą się porozumieć tylko poprzez wspólne granie.

Czarno-białe, ziarniste zdjęcia i muzyka opisują emocje i przeżycia, które trudno oddać słowami. Jazzowe wariacje przecięte są obrazami bez jakiegokolwiek dźwięku. Przenikliwe portrety i gęste kadry przepleciono z chwilami czerni. Polifonia dzieła umożliwia widzowi kontakt z filmem przy wyostrzeniu zmysłów, odbycie indywidualnej podróży w kaskadzie dźwięku i obrazu. Wyciszanie środków wyrazu, stanowiące swoistego rodzaju intermedia, czy pauzy, buduje przestrzeń swobodnej interpretacji dzieła. Grzegorz Korczak, wykorzystując plansze z napisami, stosuje przewrotne nawiązanie do filmu niemego. Reżyser z niezwykłą wrażliwością wkroczył w świat muzyków Sao Paulo Underground i Mikrokolektywu, towarzysząc im podczas trasy koncertowej po Polsce i Czechach. Cierpliwie obserwował artystów w trakcie grania jak i poza sceną. Dzięki temu, możemy oglądać natchnionych muzyków, na których twarzach maluje się ekstaza, szał czy zmęczenie. W filmie uchwycone zostały unikalne, spontaniczne koncerty, które odbywały się bez publiczności, dla drzew - w lesie, dla morza - na cyplu. Świat dźwięków Sao Paulo Underground to połączenie free-jazzu z brazylijskimi rytmami i śmiałych eksperymentów laptopowych. Ich płyta "The Principle Of Intrusive Relationships" znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych albumów magazynu "Wire". Takara, Ribeiro, Mazurek, Suchar i Majewski współtworzą m.in. takie zespoły jak Chicago Underground, Tortoise, Sao Paulo Undergorund, Exploding Star Orchestra, Mikrokolektyw, Slug Duo, Robotobibok.

25 WRZEŚNIA:18:00 - ARTUR DUTKIEWICZ TRIO

Artur Dutkiewicz to jeden z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych. Tym razem wziął na swój jazzowy warsztat muzykę Jimiego Hendrixa. Koncert „Hendrix Piano" jest zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów. Twórczość Jimi Hendrixa jest zresztą od dawna jedną z inspiracji Artura Dutkiewicza. Od wielu lat wykonuje on na koncertach kilka utworów z jego repertuaru dowodząc jak uniwersalna jest ta muzyka. Można ją grać z powodzeniem również w trio jazzowe, nawet na tak akustycznych instrumentach jak fortepian czy kontrabas.

19:30 - MIKA URBANIAK

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, raperka. Od 11 roku życia pisze własne piosenki, jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem. Najczęściej łączy takie gatunki muzyczne jak jazz, R&B i hip-hop. To, co w twórczości Miki Urbaniak podoba się najbardziej, to szukanie własnej drogi, eksperymentowanie i bawienie się muzyką

21:00 - TOMASZ GROCHOT QUINTET featuring EDDIE HENDERSON,w programie z nowego albumu pt. „My Stories"

Koncert  z udziałem światowej sławy trębacza z Nowego Jorku Eddiego Hendersona to cykl autorskich utworów Tomka Grochota, kompozycji - opowieści inspirowanych podróżami, nurkowaniem wśród raf koralowych, oczekiwaniem na narodziny pierwszego synka. Podczas koncertu muzycy zaprezentują pełny materiał z tego nagrania, a jest to oryginalna, pełna emocji muzyka w interpretacji znakomitych jazzmanów o wielkiej muzycznej wyobraźni i bogatym doświadczeniu. Poruszająca zarówno dla koneserów, jak i mniej wytrawnych wielbicieli jazzu.

Eddie Henderson - jeden z najznakomitszych i najoryginalniejszych trębaczy światowego jazzu. Uczeń i spadkobierca Louisa Amstronga, Milesa Davisa, Lee Morgana, Freddiego Hubbarda światową sławę zyskał, koncertując i nagrywając z grupą Herbiego Hencocka Mwandishi, a następnie z takimi gwiazdami, jak Pharoah Sanders, Art Blakey's Jazz Messengers, Elvin Jones, Johnny Griffin, Slide Hampton, McCoy Tyner, Benny Golson, Max Roach, Jackie McClean, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Billy Harper, Billy Heart, Chico Freeman, Bobby Watson, Fred Harris, Cecil McBee  i wieloma innymi. Od 2007 r. prowadzi klasę trąbki w prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku i swym niezwykłym talentem, wybitnym kunsztem  i osobowością zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie.

Tomek Grochot - perkusista, perkusjonista, kompozytor. Muzyk niezależny o klasycznym wykształceniu (Akademia Muzyczna w Krakowie, dyplom 1999 r.) i różnorodnych zainteresowaniach skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych.

Tomek Grochot współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi postaciami sceny jazzowej: Eddim Hendersonem, Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną (m. in. album Vis a Vis z udziałem Nippy'ego Noyi), ś.p. Andrzejem Cudzichem, Ryszardem Styłą, Marianem Pawlikiem, Karolem Whitem, Januszem Witko,Wojtkiem Groborzem, Jazz Band Ball Orchestra, Tadeuszem Leśniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Karolakiem, Janem Jarczykiem, Laboratorium, Little Egoists Marka Strzyszowskiego, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Herdzinem, Adamem Pierończykiem, Dominikiem Wanią, Robertem Kubiszynem, Tomaszem Grzegorskim, Adamem Kowalewskim, Piotrem Wyleżołem.

Bierze także udział w projektach:

- Nigela Kennedy'ego z zespołem Kroke - promocja albumu East Meets East,
-  Nigela Kennedy'ego z programem poświęconym Jimmiemu Hendrixowi,
-  Nigela Kennedy'ego z programem z płyty A Very Nice Album
-  tria Kroke, z którym od chwili nagrania albumu Quartett - Live at Home w 2004 r. koncertuje w Polsce i wielu krajach europejskich,
-  Edyty Geppert z Kroke oraz Krzysztofem Herdzinem z programem z płyty  Śpiewam życie,
-  Lidii Jazgar z zespołem Galicja (płyty: Oczekiwanie, Za oknem zamieć, Czasem, Czas prezentów, Obok snów, Wiał wiatr)

Ten koncert to muzyczne opowieści z dużą dawką improwizacji adresowane zarówno do wytrawnych miłośników jazzu, jak i mniej wyrobionych słuchaczy.

26 WRZEŚNIA: 20:00 - SIGGY DAVIS

Siggy Davis to niezwykle charyzmatyczna, obdarzona przepięknym, potężnym głosem wokalistka pochodząca z Nowego Jorku. Studiowała śpiew m.in. u Jane Copeland Stevens z Metropolitan Opera a także aktorstwo na Yale University w Stanach Zjednoczonych.
Przez lata występowała na deskach teatrów na Brodway'u (musicale: "Nunsense", "Hair", „Butterfinger's Angel", „The Life"), grała także w filmach Spike'a Lee oraz Briana de Palmy.

Podczas koncertu artystka uraczy kielecką publiczność bukietem najpiękniejszych standardów z repertuaru takich mistrzyń jak: Aretha Franklin, Elli Fitzgerald, Nina Simone, Billie Holiday.

Towarzyszyć jej będą:
Stan Michalak - kontrabasista, stypendysta Alban Berg Fundation w Wiedniu, współpracował z Hansem Joachimem Roedeliusem i Brianem Eno. W jego grze odnaleźć można ślady zarówno klasycznego europejskiego jak i afro-amerykańskiego jazzu.

Stefan Gąsieniec - pianista, kompozytor, aranżer. Jako jedyny reprezentant Polski uczestniczył w 39 Montreux Jazz Solo Piano Competition.

Kenny Martin -  perkusja. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie oraz Five Towns College ( Nowy Jork ). Kursy Mistrzowskie u Artie Simmonsa, Billy Cobhama, Tony Williamsa, Jacka DeJohnette. W latach 1981 - 1992 koncertował i nagrał siedem albumów płytowych z legendarną, kultową grupą DEFUNKT.

Uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie i współpracował z wieloma znakomitymi artystami m.in. : Jaco Pastorius, Joseph Bowie, Dasper Vant Hof, Wolfgang Schmidt, Gary Valente, Ed Schuller, Rudy Stevenson, Jocelyn B. Smith, grupa Xiame, Pili-Pili. Jako kompozytor i wykonawca uczestnictwo w spektaklach znanego teatru berlińskiego Berliner Ensemble.

21:30 - ERIC TRUFFAZ

Francuski trębacz jazzowy. W wieku sześciu lat zaczął się uczyć grać pod opieką swojego ojca - również muzyka, a od ósmego roku życia występuje publicznie. W 1973 roku grał już w zespole na ogół na balach, jednak dość szybko znudził się muzyką taneczną. W roku 1975 rozpoczął występy z René Estève. Rok później rzucił szkołę, by oddać się całkowicie muzyce - studiował fortepian. W 1980 spotkał Marca Erbettę i wspólnie założyli zespół Orange - grali połączenie funku i jazzu. Trzy lata później wstąpił do brazylijskiego zepołu "Cruzeiro du sul", wraz z nim wystąpił między innymi w Montreux, a także nagrał 3 płyty. W tym czasie żyje głównie z udzielania lekcji gry na fortepianie.

W swoje trzydzieste urodziny Truffaz założył własny zespół w skład którego weszli: Marcelo Giuliani na basie, Marc Erbetta, Pierre i Luc Vallet na fortepianie, a także Maurice Magnoni na saksofonie. W 1993 zdobyli nagrodę specjalną jury na konkursie "La Défense de la ville de Paris".

Ich płyta "Out of Dream" zostanie wydana przez Blue Note w 1997 roku (jako pierwsza w historii francuska grupa). Następnie muzycy wydają album "The Dawn", a następnie "Bending New Corners", którego promocję kończy koncert w Hali Olimpii w Paryżu w roku 2001. Następne albumy i przedsięwzięcia są dalszymi eksperymentami, zabawą konwencją (od jazzu po pop).

Od 2002 Erik Truffaz Quartet występuje w nowym-starym składzie: Marc Erbetta, Marcello Guilliani, Patrick Muller - i tak jest, aż do dziś. Grają oni muzykę stanowiącą bardzo ciekawą kombinację jazzu, rocka, rapu, drum'n'bassu czy popu. Eric Truffaz to niewątpliwie bardzo ważny artysta na światowej scenie, tworzący nowe granice i standardy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.