Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

e-Spotkania z książką: prof. Tadeusz Cegielski

Kiedy2020-06-15 godzina 18:00
Za ilewstęp wolny
Gdzie
e-Spotkania z książką: prof. Tadeusz Cegielski

W poniedziałek 15 czerwca, o godz. 18.00, rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”, transmitowane na żywo z warszawskiej Galerii Delfiny. Bohaterem spotkania będzie historyk, prof. Tadeusz Cegielski, autor kryminałów i wielki mistrz honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski - zakonu wolnomularzy.

Rozmowę przeprowadzi Tomasz Zapert, redaktor i publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

Organizatorem spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, która wspólnie z wydawcami i autorami książek przygotowała cykl spotkań on-line, podczas których zalogowani użytkownicy serwisu You Tube mogą zadawać pytania i kreować dyskusje w czasie rzeczywistym.

Do tej pory gośćmi cyklu „eSpotkania z książką” byli: Rafał Ziemkiewicz, Piotr Zaremba, Marcin Faliński oraz Marek Kozubal.

Link do wydarzenie jest już dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=DuPPRb6jkxY

Kryminalna trylogia

Morderstwo w alei Róż (2010), Tajemnica pułkownika Kowadły (2013) i Nowy, lepszy morderca (2018), to powieściowa trylogia, która ukazała się nakładem Wydawnictwa WAB. Autor przedstawia w niej historię Ryszarda Wirskiego, prawnika i specjalisty w dziedzinie procedur śledczych, który policyjne doświadczenie zdobywał na ulicach i w salonach międzywojennej Warszawy. Po trudnym okresie okupacji w granatowej policji i upadku Powstania Warszawskiego, po trzech latach spędzonych w areszcie wydobywczym na Rakowieckiej,  Wirski jako jeden z nielicznych ocalałych oficerów policji próbuje odnaleźć się w nowym systemie, w szeregach Milicji Obywatelskiej. Zdegradowany, ale niepozbawiony pasji, z czasem zostaje dopuszczony do trudniejszych spraw kryminalnych. Zderza się jednak ze światem, w którym prawo przestaje być prawem, a wypróbowane metody śledcze mają względny charakter. Sprawiedliwość nabiera nieznanego wcześniej znaczenia. To zwierzchnicy naszego bohatera podejmują decyzję o tym, co jest prawdą, a co fałszem, co  jest dobre, a co złe. Efektem pracy śledczego winno być  ujawnienie „nowego, lepszego mordercy”, a więc sprawcy użytecznego z punktu widzenia ubecko-partyjnych decydentów.

Tematem rozmowy będzie również przygotowywana przez prof. Cegielskiego powieść kryminalna Nafta, opowiadająca o „naftowej gorączce” w Polsce lat dwudziestych XX wieku i pierwszej sprawie kryminalnej Ryszarda Wirskiego. Porozmawiamy także o trzeciej już edycji konkursu literackiego „Złoty Pocisk” na najlepszy polski (i polskojęzyczny) utwór o tematyce sensacyjno-kryminalnej, którego to konkursu Tadeusz Cegielski jest jurorem.



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama