Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Olsztyn Green Festiwal

Kiedy2021-08-13
Do kiedy2021-08-15
Za ileod 79zł
GdzieOlsztyn
 Olsztyn Green Festiwal

Pandemia wciąż nam daje w kość, za oknem szaro, do tego restrykcje i ograniczenia! Jak tu planować wakacje? Z pomocą zgłaszają się organizatorzy Olsztyn Green Festival, którzy mocno wierzą, że ten rok musi być łaskawszy dla festiwali i ich fanów.

„Szykujemy się do startu pomimo chwilowych ciemnych chmur na niebie. Od dziś będziemy przypominać już ogłoszonych i ogłaszać nowych artystów, którzy wraz z nami, mamy nadzieję, odczarują obecną rzeczywistość i wystąpią na żywo podczas przeniesionej z zeszłego roku 7. Edycji Olsztyn Green Festival”, mówią organizatorzy. To będzie rok oczekiwania i trzymania kciuków, ale też „rok nadziei”. Nadziei na powrót do normalnego jutra, gdzie bezpiecznie będziemy mogli spotkać się razem z najlepszą polską muzyką popularną i alternatywną oraz porozmawiać o ratowaniu planety. 

Olsztyn Green Festival planowany jest, jak zawsze, na terenie plaży miejskiej w CRS „Ukiel” w długi sierpniowy weekend 13, 14 i 15 sierpnia 2021. Ten zielony festiwal potrwa trzy dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów, spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny.

Dziś przedstawiamy Wam pierwszych artystów tego wydarzenia. 

 NATALIA PRZYBYSZ

To zdecydowanie jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej, a do tego kompozytorka, autorka tekstów. Poznaliśmy ją w 2001 roku, kiedy to wraz z siostrą Pauliną zadebiutowały współtworząc Sistars. Zespół okazał się fenomenem, kreującym nową jakość na polskim rynku, zdobywającym nagrody, przychylne recenzje dziennikarzy i szczyty list przebojów. Po zakończeniu działalności Sistars, Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

Rok 2011 okazał się przełomowy w karierze artystki. To właśnie wtedy powstał wyjątkowy projekt koncertowy „Kozmic Blues”. Ten w założeniu jednorazowy występ na Festiwalu Woodstock został tak ciepło przyjęty, że Natalia postanowiła przekuć go w całą trasę, a ta okazała się ogromnym sukcesem. Naturalną więc konsekwencją było pójście o krok dalej i nagranie albumu „Kozmic Blues: Tribute to Jenis Joplin”, którym Natalia Przybysz składa hołd jednej z największych legend muzyki - Janis Joplin.

Praca nad tym projektem pchnęła Natalię w kierunku brzmień bluesa, soulu, jazzu i funku, zakorzenionych w amerykańskiej tradycji ciepłych, motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Pod wpływem tych inspiracji w 2014 roku powstał „Prąd”. To z tego albumu pochodzą takie utwory jak: „Miód” czy „Nazywam się niebo”. Płyta pokryła się platyną i została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Rock, a piosenka „Miód” Fryderykiem jako Singiel Roku.

W 2017 roku światło dzienne ujrzał album „Światło nocne”. Na płycie znalazły się takie utwory jak: tytułowe „Światło nocne”, „Dzieci malarzy”, „Świat wewnętrzny” i „Przez sen”. Za tę płytę Natalia Przybysz otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.

Od czasu płyty „Prąd” każdy kolejny album Natalii nagradzany jest kolejnym Fryderykiem. Ta sytuacja powtórzyła się również w roku ubiegłym, kiedy to najnowsza płyta „Jak Malować Ogień” (2019) ponownie została uhonorowana statuetką Fryderyk. Znów w najważniejszej kategorii tej nagrody - Album Roku POP. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż na albumie pojawiły się tak doskonałe utwory jak „Ciepły Wiatr” czy „Kochamy Się Źle”, które w ubiegłym roku słuchała cała Polska.  

Pod koniec roku 2020 został zarejestrowany koncert akustyczny Natalii w ramach prestiżowej serii MTV Unplugged, który obejrzeć i usłyszeć będzie można na początku roku 2021, a chwilę później światło dzienne ujrzy album będący zapisem muzycznym tego niecodziennego wydarzenia. Na albumie usłyszymy wiele wspaniałych kolaboracji muzycznych Natalii m.in z Hanią Rani, Pauliną Przybysz czy Ralphem Kamińskim. Muzycznie dopełniają całości doskonali instrumentaliści oraz nowe aranżacje największych hitów Natalii.

Natalia to także aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne, dlatego nie może jej zabraknąć na najzieleńszym festiwalu w Polsce.

SANAH

Jest jedną z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. W roku 2020 z obiecującej debiutantki stała się najpopularniejszą polską wokalistką w streamingu audio-video (m.in. Spotify, Youtube/Vevo), jak i autorką najczęściej granego polskiego utworu w radiach (wg ZPAV). 

Ma niepowtarzalny styl pisania piosenek – w warstwie tekstowej z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, muzycznie jak z rękawa sypie chwytliwymi, przebojowymi melodiami.  Zauważył ją Dawid Podsiadło (na swoim koncercie zaśpiewał cover jej „Cząstki”), do duetu zaprosił ją Matt Dusk. Wydawane od połowy 2019 roku piosenki („Siebie zapytasz”, „Idź”, Proszę Pana” czy „Koronki”) przyniosły jej tytuł jednej z największych muzycznych nadziei 2020 roku i rzeszę fanów, których wciąż przybywa w tempie geometrycznym. Rok 2020 to był jej rok. 8 maja 2020 wydała debiutancki album „Królowa dram” (aktualnie Podwójnie Platynowa Płyta), który zadebiutował na 1. miejscu OLiS - listy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce OLiS.

Pierwszy singiel promujący to wydawnictwo – „Szampan” - zna chyba każdy: piosenka zyskała status Diamentowej Płyty a klip do niej na YT w ciągu roku obejrzano ponad 50 milionów razy. W ślady Szampana poszły kolejne radiowe single – „Melodia” (Poczwórna Platyna, 40 mln odtworzeń klipu w 9 miesięcy) i „No sory”, za który podczas 57. Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała aż 2 nagrody

Jesienią do sprzedaży trafiła kolejna winylowa (i kasetowa!) EP-ka „BUJDA”, przygotowująca fanów na premierę nowego krążka długogrającego, który zaplanowany jest na wiosną tego roku. Drugą odsłoną płyty (po ‘No sory’) jest aktualny singiel sanah i wokalisty Bitaminy Vito Bambino – ‘Ale jazz!’ , który aktualnie szturmuje w polskie radia i internet, bijąc kolejne rekordy popularności.

Na wiosnę i lato artystka planuje wrócić do występów w ramach przełożonej z jesieni trasy  #NoSory Tour jak i zupełnie nowych, dodatkowych koncertów jakim będzie ten na Olsztyn Green Festivalu.

 

MIUOSH

Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, urodzony w 1986 roku – raper, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. W swoich tekstach często podkreśla przywiązanie do tego miejsca - przede wszystkim do Katowic. Na przestrzeni lat przeszedł niemałą metamorfozę. Od osoby związanej ze środowiskiem reggae, przez trueschoolowego rapera, po szeroko rozumianego artystę nagrywającego między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz.

 Debiutował singlem "Ciężko lekko żyć" nagranym z grupą Projektor, współtworzonym wraz z Puqiem. Równie ciekawymi ekipami, których członkiem był Miuosh są Perwer Squad, 19SWC i kolaboracje z Bas Tajpanem oraz Onarem.

 Karierę solową Miuosh rozpoczął w 2007 roku. Jego album "Projekcje" był pierwszym krążkiem wydanym pod banerem wytwórni Fandango Records. Kolejna solowa płyta Miuosha - "Pogrzeb" pojawiła się w sklepach w 2009 roku. Od 2007 roku po dziś dzień wydał 8 solowych albumów. Lata 2011-2013 to okres, w którym światło dzienne ujrzały dwie znakomite płyty – „Piąta strona świata” oraz „Prosto przed siebie”. Oprócz tego album wydany z Onarem pod koniec 2013 roku również można zaliczyć do tych, które miały ogromny zasięg. Lata 2014 i 2015 zaowocowały w dwie mocno eksperymentalne płyty – „Pan z Katowic” oraz „Ulice bogów” w całości wyprodukowany przez jednego producenta - Fleczera. Tym razem wśród gości nie znajdziemy nikogo z przedstawicieli sceny rapowej, usłyszymy natomiast formację The Voices, Kasię Golomską i... Budkę Suflera.

 Projekt FDG ORKIESTRA to projekt, który z bogatego dorobku muzycznego Miuosha wydobył to co najlepsze, podkręcił brzmienie każdego singla do maksimum mocy, a niektóre rearanżacje utworów katowickiego rapera pokazują, że nawet grane już tysiące razy utwory, których liczniki odsłuchań w internecie dawno już przekroczyły miliony, mogą uderzać w zupełnie nowy i świeży sposób.

 W 2015 ukazał się album z katowickiego koncertu w Sali NOSPR, na którym połączenie klasyki i hop-hopu, pokazało, że to tylko dwa pozornie nie pasujące do siebie światy. Bohaterem koncertu był Miuosh i utwory z jego ostatnich płyt, przearanżowane jednak na klasyczną nutę. Odpowiedzialny za to był Jimek czyli Radzimir Dębski, który razem z symfonikami katowickiej NOSPR stworzył nową hip-hopową jakość.

Rok 2017 przyniósł ostatni album Miuosha „POP”.  Wydawnictwo przełamuje schematy myślenia o muzyce hip-hopowej, stanowiąc wypadkową twórczości Miuosha z wyjątkowymi muzykami reprezentującymi odmienne artystyczne rejony oraz doskonałymi polskimi producentami.

 Lata zaskakujących muzycznych kolaboracji zaowocowały płytą nad wyraz eklektyczną i pełną niestandardowych rozwiązań. Na płycie obok Miuosha pojawią się goście, którzy do tej pory nie byli kojarzeni z rapem. Te niezwykłe połączenia stanowią gwarancję niepowtarzalnych muzycznych doświadczeń.

 Luty 2018 to odsłona nowego projektu …

 Miuosh oddał najlepsze utwory w swoim dorobku w ręce Andrzeja Smolika, a on nawet przez moment nie wahał się wymieszać na jednej scenie masy mocnego, rockowego i elektronicznego brzmienia z tym klasycznym, generowanym przez NOSPR. Owoc tej współpracy to półtoragodzinna, wielogatunkowa podróż, do której co chwilę dołączają kolejni wyśmienici goście  - w Katowicach na scenie pojawili się Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Natalia Grosiak, Kev Fox i Kasia Kurzawska. Ciężko wymyślić coś mocniejszego. Efekt: 3 koncerty w 2 dni. 5000 sprzedanych biletów w 12 minut.... Sprzedażowy sukces projektu MIUOSH | SMOLIK | NOSPR został poddany weryfikacji przez najważniejsze ogniwo każdego wydarzenia muzycznego, a mianowicie żywą i wymagającą publiczność. Panowie obronili się w 100 procentach, na dodatek kreując coś, czego jeszcze w Polsce nie dane było doświadczyć. W maju 2018 premierę miał album podsumowujący te wyjątkowe koncerty.

9 czerwca 2019 43 tysiące osób były świadkami pożegnania Miuosha z jego symfonicznymi projektami. Scenozstąpienie – największy biletowany koncert polskiego artysty, który zwieńczył czteroletnią przygodę katowickiego rapera z NOSPR-em. Podczas widowiska na jednej scenie odbyły się dwa muzyczne spektakle: MIUOSH x JIMEK x NOSPR oraz MIUOSH I SMOLIK I NOSPR. Artystom towarzyszyli wspaniali goście: Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Paluch, Kev Fox, Katarzyna Golomska, Natalia Grosiak, Katarzyna Kurzawska, Abradab oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.A już w czerwcu na Stadionie Śląskim przed kilkudziesięciotysięczną publicznością nastąpi pożegnanie projektów z NOSPR.

Trzy lata po premierze albumu „POP” Miuosh zaprezentował nowy materiał. 24 stycznia na rynku ukazał się krążek „Powroty”. Ósmy solowy album Miłosza to 10 utworów, które dotykają najważniejszych i najbardziej przełomowych momentów w jego życiu. Napisaną w trasie płytą katowicki muzyk powraca do kamieni milowych swojej muzycznej i prywatnej podróży przez życie i świat - dotyka wewnętrznych problemów, decyzji i deklaracji, rozlicza sam siebie i podsumowuje swoje dotychczasowe kroki i potknięcia.

„Powroty” to album wymykający się kategoriom, łączący to co mogliśmy już u Miuosha usłyszeć, z tym czego zupełnie się po nim nie spodziewaliśmy. Za muzykę na albumie odpowiada on sam, ale także Maciej Sawoch, Michał Kush i Kuba Karaś (The Dumplings). Producentem albumu jest Michał Fox Król, który swoim nietuzinkowym podejściem zadbał o nadanie wyraźnego i ostrego brzmienia tej swoistej mieszance rapu, popu, muzyki elektronicznej i rockowej.

Jak zawsze ważnym elementem całości są goście, którzy i tym razem świadczą o niezaprzeczalnym poziomie całości - obok Miusoha na płycie pojawiają się Mela Koteluk, Natalia Nykiel, Igo, The Dumplings i Palucha. Oprócz poznańskiego rapera, który razem z Miuoshem współpracował już dwukrotnie niemal dekadę temu, reszta gości zaszczyciła jego utwory swoją obecnością po raz pierwszy.

ip 



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama