Czytelnia - Naszym zdaniem

Zbigniew Religa o sobie
Zbigniew Religa o sobie

Słynny kardiochirurg prof. Zbigniew Religa mówi o swojej pracy, polityce, nałogach i chorobie.

Polityka bez tajemnic
Polityka bez tajemnic

Polityka to rzecz specyficzna. Można się nią nie interesować, można nawet totalnie ignorować, ale jej wpływ na nasze życie jest zawsze przemożny. Teraz politykę będzie można o niebo łatwiej zrozumieć. Wszystko dzięki "Słownikowi polityki" brytyjskiego politologa, Davida Robertsona.

Korupcja - największa plaga Europy Środkowej
Korupcja - największa plaga Europy Środkowej

Jakie są struktury i mechanizmy korupcji w społeczeństwach postkomunistycznych? Czemu korupcja jest wszechobecna i trudna do zwalczenia? Wątek jednej z największych plag społecznych i gospodarczych podjęła Rasma Karklins w książce "Wszystkiemu winien system".

Czy Bóg jest trendy?
Czy Bóg jest trendy?

Jak można by określić duchowość człowieka postnowoczesnego? Czy Bóg jest trendy? Anna Sobolewska, krytyk i badaczka literatury, w książce "Mapy duchowe współczesności" stwierdza, że symptomatyczne dla naszych czasów są indywidualne i pozawyznaniowe poszukiwania religijne.

"Nowoczesność i zagłada"
"Nowoczesność i zagłada"

"Nowoczesność i zagłada" to jedno z najznakomitszych dzieł Zygmunta Baumana, w wersji angielskiej wydane dwukrotnie (1989 i 1992), otrzymało m. in. Nagrodę Amalfi w dziedzinie nauk społecznych oraz Nagrodę im. Theodora W. Adorno.

Ekonomia nie kłamie
Ekonomia nie kłamie

Między ekonomistami istnieje porozumienie: nie ma alternatywy dla gospodarki rynkowej. To gospodarczy koniec dziejów, który drażni idealistów i ideologów, marzących o świecie bardziej sprawiedliwym, bardziej duchowym i bardziej „zielonym".

Więzienia nędzy
Więzienia nędzy

Loïc Wacquant napisał "Więzienia nędzy" pod koniec lat 90. i postawił tu mocną diagnozę represyjnej polityki państwa.

Dekadentyzm bez tajemnic
Dekadentyzm bez tajemnic

Dekadentyzm wyrasta z czasowej koncepcji cywilizacji i filozofii bytu, ujmującej świat w kategoriach postępującego upadku i rozpadu. Tomasz Swoboda w książce "To jeszcze nie koniec? Doświadczanie czasu w powieści o dekadentach" próbuje uchwycić szeroko pojętą negatywność dekadenckiego doświadczenia temporalnego i egzystencjalnego, a także jego dynamikę, zmienność i związane z nimi ruchy podziału, rozdzielenia i rozproszenia, wraz z ruchami im przeciwdziałającymi. To w tych ruchach kształtuje się dekadencka tożsamość.

Ręka, której nie kąsasz
Ręka, której nie kąsasz

Zamiast opasłej powieści - zaledwie kilkadziesiąt stron. Zamiast wciągającej fabuły - urzekająca opowieść o najważniejszych rzeczach: zapachach, smakach dzieciństwa, powiedzeniach babki, a także o Historii, niedawnych konfliktach bałkańskich. Oto "Ręka, której nie kąsasz".

Ostatnia książka Mirosława Nahacza
Ostatnia książka Mirosława Nahacza

"Niezwykłe przygody Roberta Robura" to ostatnia książka Mirosława Nahacza, powstała krótko przed tragiczną śmiercią młodego pisarza. Autor opisał w niej między innymi mechanizm medialnego kreowania bohaterów kultury masowej, dzięki któremu ikonami popkultury stają się często postaci marne i epatujące pustką.

Ostatnio dodane
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem
Z Polską i Ukrainą jest jak z barszczem

Ukraiński borszcz jest gęstszy, bardziej wyrazisty i bardziej sycący. Jest mieszanką wszystkiego, co najlepsze i wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. Jak sama Ukraina – zaskakująca mieszanka narodowa, historyczna i tożsamościowa.

"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta
"System Białoruś" Andrzeja Poczobuta

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku.