Dzieje się - Sztuka

Poznaj swoje miasto z Muzeum Historii Kielc

2010-01-12 10:03:14 | Kielce
 Tydzień pod znakiem kieleckich historii, legend oraz tradycji zafunduje nam Muzeum Historii Kielc podczas ferii zimowych. Wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w zajęciach, na których poznają historie najpiękniejszych budowli w mieście, legendy związane z Kielcami, zobaczą średniowieczne naczynia, zapoznają się z dawnymi zawodami kieleckich mieszczan oraz dowiedzą się jak powstawały witraże.

W czasie trwania ferii odbędą się konkursy plastyczne „Kielce zimą” oraz „Śnieżynki”. Zajęcia będą prowadzone nieodpłatnie od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00 - 13:00. Zapisy pod numerem telefonu 41 340 55 27.

Plan zajęć:

18 stycznia 11:00 - 13:00 Legendy związane z Kielcami
Najmłodsi usłyszą podanie o baśniowych początkach Kielc -opowieść  skąd się wzięła nazwa miasta. Przedstawione zostaną najpopularniejsze legendy: o trzech zegarach na kieleckiej dzwonnicy, o powstaniu miasta. Spotkanie zakończy spacer po Kielcach w poszukiwaniu elementów legend.
19 stycznia  11:00 - 13:00 Malarska geografia
Uczestnicy zobaczą widoki miasta na przestrzeni wieków. Będą rozpoznawać najstarsze budynki i miejsca widoczne na zdjęciach. Na podstawie makiety Wzgórza Zamkowego z XVIII w. i weduty Kielc wykonają panoramę miasta.
20.01. środa 11:00 - 13:00 Średniowieczne naczynia
Uczestnicy zobaczą średniowieczne naczynia, ozdoby i biżuterię. Poznają ich zastosowanie oraz pochodzenie. Uczestnicy na naczyniach papierowych i ceramicznych odtworzą wzornictwo z epoki.
21.01. czwartek 11:00 - 13:00 Dawne zawody mieszczan
Uczestnicy zapoznają się z dawnymi zawodami kieleckich mieszczan. Zobaczą pracownie krawiecką, Będą mogli wcielić się w przedstawicieli ginących zawodów.
22.01. piątek 11:00 - 13:00 Tajemnice starych ulic
Sienkiewicza, Wesoła, Duża, Mała, Bodzentyńska, św.Leonarda. Setki razy mijamy kieleckie kamienice: kto je zbudował, kto w nich mieszkał, jakie kryją historie? Które kieleckie ulice są najstarsze, czy podania o istnieniu podziemnych tuneli pod miastem są prawdziwe? Uczestnicy spaceru uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania.
25.01. poniedziałek 11:00 - 13:00 Światło i szkło. Powstawanie witraży
(Spotkanie z Andrzejem Wolańczykiem) Uczestnicy spotkania dowiedzą się o historii witraży, poznają techniki ich powstawania. Będą mogli poznać warsztat pracy twórcy witraży.
26.01. wtorek 11:00 - 13:00 Lokujemy miasto
Uczestnicy zajęć zapoznają się z pracą Rady Miejskiej. Na zakończenie, wcielając się w rolę pisarza miejskiego, za pomocą pióra i atramentu przygotują na papierze czerpanym odpowiedni zapis do księgi miejskiej.
27.01. środa 11:00 - 13:00 W starym zakładzie krawieckim
W trakcie zajęć uczestnicy poznają dawne wyposażenie zakładu. Poznają wykroje i wzory ubrań z przełomu wieków. Na zakończenie spotkania uszyją kreację z epoki.
28.01. czwartek 11:00 - 13:00 Najpiękniejsze miejsca w Kielcach
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą najpiękniejsze miejsca i budowle w mieście oraz poznają ich historię. Wśród nich m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, bazylikę katedralną, pałacyk Tomasza Zielińskiego, rynek, kościół pod wezwaniem św. Wojciecha.
29.01. piątek 11:00 - 13:00 Jak to działa?
Warsztaty rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Uczestnicy dowiedzą się  jak działały dawne przedmioty i urządzenia oraz będą mieli możliwość pracy, m.in. na starej maszynie do liczenia, maszynie do pisania, ręcznej maszynie do szycia.
 
MW
 
 
Słowa kluczowe: Muzeum Historii Kielc, historia Kielc, ferie, zajęcia, legendy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.