Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

"(…) To bardzo udane przedstawienie, powiem że jedno z najlepszych, jakie w ostatnich latach oglądałem na kieleckiej scenie lalkowej. Głównie poprzez połączenie dwóch doskonałości: pierwszą są same opowiadania Singera, drugą świetnie opanowana przez reżyser i aktorów konwencja czarnego teatru. Spektakl jest zresztą bardzo bogaty kompozycyjnie, bo oprócz czarnego teatru, mamy też aktorów grających w żywym planie, mamy doskonałe lalki Alexandra Andrzeja Łabińca odsyłające widzów do utrwalonej w polskiej kulturze ikonografii dziewiętnastowiecznego Żyda, i mamy żydowski świat bez żydłaczenia. Mamy nowości - kilka projekcji video modnych dziś w teatrze, tu przypominających klimat przedwojennych żydowskich miasteczek, mnie szczególnie wzruszył fragment filmu z dziećmi - pewno uczniami chederu. To wszystko sprawia, że spektakl jest niezwykle bogaty i mimo, że długi - oglądamy osiem odrębnych scen przedzielanych psalmem śpiewanym przez aktorów niczym w antycznym chórze - to nawet najmłodsi nie nudzili się, a przedstawienie trwa bez przerwy półtorej godziny, dla najmłodszych widzów to rzeczywiście długo.
 
Spektakl mimo wielu fragmentów humorystycznych pełen jest jednak powagi - mówi o rzeczach w ludzkim życiu najważniejszych - rzeczach, których musimy uczyć od najmłodszych lat. Mówi o ludzkich relacjach z Bogiem i o miłości, mówi o tym, że człowiek ani Boga, ani samego siebie nie oszuka i odwrotnie, w miłości do Jedynego i do innych ludzi zawsze odnajdzie radość i spokój sumienia. Pełen jest też najprostszych ludzkich wzruszeń, jak w scenie spadających z drzewa liści. W najprostszy i najoszczędniejszy sposób teatr lalki potrafi wyczarować głębokie przeżycie. Bardzo potrzeba takich przedstawień, tym bardziej, że próżno dziś szukać takiej mądrości i takiego spokoju w telewizji zdominowanej przez zupełnie inne wyobrażenie świata, w którym należy błyszczeć i gonić przed siebie.
 
 W kieleckim Teatrze Lalkowym możemy przenieść się w świat, jakiego już nie ma - świat żydowskich miasteczek i wsi, które były polskimi wsiami i miasteczkami, i też już ich nie ma. Pozostały tylko wartości najważniejsze, fundamentalne, uniwersalne, jednakowe dla Żydów i Polaków - dopóki będą jednakowe, i dopóki w ogóle będą - świat się nie zawali - wystarczy tylko o tym przypominać i Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach spektaklem "Osiem świateł Chanuki" właśnie to robi - delikatnie, mądrze, baśniowo - tak jak trzeba." Ryszard Koziej - "W kręgu wartości" Radio Kielce 13 X 2008 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Osiem świateł Chanuki.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Osiem świateł Chanuki (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Osiem świateł Chanuki (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Osiem świateł Chanuki (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Osiem świateł Chanuki (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Osiem świateł Chanuki (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce).
Polecamy
Ostatnio czytane
Przewodnik taniec - kultura w sieci
"Przewodnik taniec" - rusza nowy projekt Fundacji Performa i spotkania z artystami

Dostajemy możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i choreografii.

nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.