Teatr
Benefis Grzegorza Chrapkiewicza

Benefis Grzegorza Chrapkiewicza

Opis

"Spotkanie po latach" to benefis zorganizowany z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej reżysera teatralnego i operowego, aktora oraz uznanego pedagoga - Grzegorza Chrapkiewicza.

Grzegorz Chrapkiewicz zadebiutował jako aktor i asystent reżysera w krakowskim Starym Teatrze w spektaklu Mord w katedrze Thomasa Eliota w reżyserii Jerzego Jarockiego. Aktor Teatru Muzycznego i Miejskiego w Gdyni i Teatru Wybrzeże. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Jerzym Gruzą, Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Babickim, Markiem Okopińskim, Ryszardem Majorem, Tadeuszem Mincem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Obecnie jest profesorem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wykładowcą Studium wokalno-aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Zagrał m.in: Hrabiego w Panu Tadeuszu, reż. Adam Hanuszkiewicz, Mazurkiewicza w Żołnierzu królowej Madagaskaru, reż. Jerzy Gruza, Marata w Marat-Sade, reż. Krzysztof Nazar, Maksa Broda w Pułapce, reż. Krzysztof Babicki, Bojarskiego w Zmierzchu, reżyseria Tadeusz Bradecki, Parolesa w Wszystko dobre, co się dobrze kończy, reż. Krzysztof Babicki.

Wyreżyserował m.in. Łysą śpiewaczkę i Lekcję E. Ionesco, O co biega P. King'a, Iwonę, księżniczkę Burgunda W. Gombrowicza, Śluby panieńskie A. Fredry, Nie teraz, kochanie R. Cooney'a, J. Chaptman'a w Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Wielebnych S. Mrożka w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz Wesele Figara W. A. Mozarta, Ernami G. Verdiego, Księżniczkę czardasza E. Kalmana w Państwowej Operze Bałtyckiej.

Grzegorz Chrapkiewicz jest mocno związany z ziemią świętokrzyską. Pracował bowiem w Muzeum Narodowym w Kielcach, współpracował z tutejszymi teatrami. Reżyserował m.in. Wielebnych S. Mrożka w Teatrze im. S. Żeromskiego, który to spektakl - sam Mrożek - uznał za najlepszą sztukę, jaką dotychczas oglądał.

My, kielczanie doceniliśmy talent benefisanta, przyznając, wyreżyserowanej przez niego sztuce - "Nie teraz kochanie" - "Dziką Różę", jako najlepszemu spektaklowi sezonu.

Benefis pt. "Spotkanie po latach" poprowadzą: Alina Bielawska - wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Nina Szymankiewicz - wieloletnia przyjaciółka benefisanta, Bożena Sabat - pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach. Jubilat opowie o swojej szkole, pracy, karierze, przyjaciołach i uczniach. Zdradzi także tajniki warsztatu aktorskiego.

Zaproszeni przez benefisanta goście - młodzi artyści sztuki operowej - uświetnią uroczystość wykonując utwory m.in. Belliniego, Rossiniego, Haendla, Mozarta. Niespodzianką dla jubilata będą życzenia, które przesłali dla niego przyjaciele- Anna Polony, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Katarzyna Żak, Wojciech Malajkat.

Ilustrację graficzną spotkania stanowić będzie wystawa afiszy do reżyserowanych przez Chrapkiewicza przedstawień teatralnych i oper, które specjalnie na tę uroczystość przysłane zostały z Teatrów Komedia i Syrena w Warszawie, a także Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.