Teatr
"Osiem świateł Chanuki"- spektakl

"Osiem świateł Chanuki"- spektakl

  • 2009-12-12, , godzina 18:00
  • Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Kielce

Opis

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zaprasza na spektakl "Osiem świateł Chanuki",który odbędzie się w pierwszym dniu żydowskiego święta Chanuka - 12 grudnia (sobota) o godz. 18.00 

Chanuka to święto o ruchomej dacie, w tym roku przypada na okres: 12 - 19 grudnia. Jest to święto świateł obchodzone przez osiem dni końca listopada i początku grudnia na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy nad Grekami. Święto to ma charakter rodzinny. Codziennie zapala się o jedną świecę więcej w specjalnej lampie chanukowej, stawianej w oknie. Dzieci obdarowuje się prezentami: słodyczami i drobnymi monetami, którymi mogą zagrać w drejdla (gra hazardowa, w której puszczano ołowiany lub cynowy bączek). Jada się głównie potrawy przyrządzone na oleju, na pamiątkę cudownego rozmnożenia
oliwy świątynnej.

Nawiązując do tego zwyczaju, teatr "Kubuś" zaprasza po spektaklu na degustację placków ziemniaczanych!

Spektakl "Osiem świateł Chanuki" zdobył w tym roku Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana EUROFEST 2009 w Słupsku, był również prezentowany podczas VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2009.

Przedstawia osiem opowiadań dla dzieci napisanych przez wybitnego prozaika żydowskiego tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla - I. B. Singera. Ich treścią są okraszone humorem, barwne historie z życia polskich Żydów, które w przystępny dla dzieci sposób poruszają religijno-filozoficzne problemy moralne.

Opowiadania te pokazują nieistniejący już świat kultury żydowskiej, jej obyczajowość, folklor, obrzędy religijne. Przedstawienie zaznajamia dzieci z jednym z głównych świąt żydowskich, jakim jest święto świateł - Chanuka. Pomysł inscenizacyjny przedstawienia odwołuje się do obrzędowości tego święta. Prezentacja kolejnych ośmiu opowiadań wywoływana jest poprzez rytuał zapalania kolejnych ośmiu chanukowych świeczek. Przybliżenie wiedzy o kulturze żydowskiej w spektaklu wzbogacą projekcje unikatowych materiałów dokumentalnych na ten temat.

 

Ostatnio dodane
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Konkurs Ziaja
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.