Dzieje się - Sztuka

Harmonia Wodnika

2010-05-10 11:12:58 | Kielce

13 maja 2010 r. o godz. 18.00 w ekspozycji muzealnej przy ul. Orlej 3 w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy "Harmonia wodnika. Witold Januszewski - malarstwo i rysunek". To zachwycająca wystawa prac wybitnego artysty przygotowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach oraz francuskie stowarzyszenie Lez’arts Interventions.


Wiktor JanuszewskiDzieła Januszewskiego powstały w większości poza granicami kraju, są jednak głęboko zakorzenione w polskiej tradycji kulturalnej i artystycznej. Mistrz czerpał inspiracje z tradycji polskiego drzeworytu ludowego oraz stylistyki Władysława Skoczylasa i Zofii Stryjeńskiej. Na kieleckiej wystawie możemy zobaczyć kilkadziesiąt jego dzieł min. „Pejzaż prowansalski”, „Linoskoczka”, „Parę” oraz „Mężczyznę z łopatą”.

Autorką wystawy prezentowanej w Muzeum Narodowym w Kielcach jest Ewa Bobrowska - doktor historii sztuki, psycholog, odpowiedzialna za projekty badawcze w Terra Foundation for American Art Europe, były kierownik Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu i korespondent zagraniczny polskich czasopism artystycznych. Specjalistka w zakresie sztuki XIX i XX wieku. Autorka, komisarz i współorganizatorka licznych wystaw we Francji, Polsce i USA na temat polskiej kultury, historii i sztuki. Współwydawca numeru specjalnego czasopisma Beaux-Arts Magazine poświęconego polskiej sztuce XX wieku, Paryż 2004.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady dr Ewy Bobrowskiej pt. „Harmonia Wodnika. Witold Januszewski (1915-1981) malarstwo rysunek” ( 12 maja godz.18 Ekspozycja muzealna, Orla 3) oraz Aldony Januszewskiej, „Wspomnienie o ojcu” ( 16 maja 2010 r. godz. 12, Ekspozycja muzealna Orla 3, Kielce).

Witold Januszewski (1915-1981) studia artystyczne ukończył w Warszawie. Po klęsce wrześniowej 1939 r. emigrował do Francji. Tam rozpoczął działalność ilustratorską, min. na łamach pism podziemnych. W 1943 roku, po zajęciu „strefy wolnej” przez Niemców, przedarł się do Hiszpanii. W Barcelonie miał miejsce jego udany debiut artystyczny. W 1947 osiadł na stałe we Francji. Utrzymywał kontakty ze środowiskiem emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brał czynny udział w międzynarodowym życiu artystycznym Paryża, działał w Związku Artystów Polskich. W dziedzinie ilustracji wypracował sobie charakterystyczny, rozpoznawalny styl. W 1974 roku odbyła się duża wystawa jego prac w słynnej polskiej galerii Lambert na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu. Zmarł w Ermont w 1981 roku.

ip

Słowa kluczowe: Harmonia wodnika Witold Januszewski malarstwo rysunek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
wakacje obraz
"Czas na kąpiel" i nie tylko, czyli ulotna atmosfera słonecznych dni na plaży w Walencji

Joaquín Sorolla y Bastida z idealnym obrazem na koniec wakacji!

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.