Sztuka
"Dookoła świata (i w zaświaty)" - wystawa lalek teatralnych

"Dookoła świata (i w zaświaty)" - wystawa lalek teatralnych

  • 2018-09-09, , godzina 14:40
  • Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Dom Rzeźbiarza – Taras), Kielce

Opis

Na wystawie znalazło się ponad 120 lalek z 15 spektakli teatru „Kubuś”, zaprojektowanych przez cenionych scenografów z kraju i zagranicy, takich jak: Anton Anderle, Pavel Hubièka, Adam Kilian, Jerzy Kolecki, Urszula Kubicz-Fik, Alicja Kuryło, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Ali Pakdast, Magdalena Valencia.

Lalki prezentują różne techniki animacji: począwszy od prostej kukły zamachowej, poprzez lalki stolikowe, jawajki, marionetki, lalki z teatru czarnego, a na nadmarionetach skończywszy.

Można w nich dostrzec inspiracje różnymi kulturami: żydowską, arabską, chińską, romską, kulturą górali podhalańskich, antycznej Grecji, inspiracje polską sztuką ludową czy teatrem marionetek sycylijskich.

Wystawa „Dookoła świata (i w zaświaty) potrwa do 3 marca 2019 roku.

Ekspozycja, nawiązując tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Rydze, towarzyszy festynowi „Niespodziewany początek jesieni. Święto kultury łotewskiej”, podczas którego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji.

Teatr „Kubuś” w ramach festynu, oprócz wystawy, proponuje jeszcze godzinne warsztaty lalkarskie z konstrukcji i animacji lalek cieniowych, które rozpoczną się o godz. 16.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej. Dzieci pod okiem teatralnych plastyczek i reżysera będą mogły same wykonać lalki, a potem wystąpić z nimi w teatrze cieni.

Ostatnio dodane
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

Trampolina do kultury 2020
Trampolina do kultury 2020 rusza w formie online

W tym roku na uczestników czeka 7 twórczych pracowni prowadzonych przez projektantów, artystów, rzemieślników i liderów kultury.