Sztuka
Kolekcja ceramiki- wernisaż wystawy

Kolekcja ceramiki- wernisaż wystawy

  • 2010-10-15, , godzina 18:00, do 2011-01-31
  • wstęp wolny
  • Sale ekspozycyjne przy ul Orlej 3, Kielce

Opis

Od 15 października 2010 do końca stycznia 2011 r. Muzeum Narodowe w Kielcach organizuje wystawę, prezentującą różnorodność wyrobów ceramicznych od pradziejów po wiek XX. Podziwiać będzie można ponad 200 obiektów, głównie naczyń, pochodzących z różnych epok. Bogatą historię ceramiki w Regionie Świętokrzyskim dokumentować będą znaleziska archeologiczne, najstarsze z nich z epoki neolitu (V tysiąclecie p.n.e.). Rozwojowi garncarstwa w naszym regionie sprzyjało występowanie bogatych złóż surowców ilastych, na bazie, których powstały liczne ośrodki garncarskie.

W XIX wieku powstały w naszym regionie wytwórnie ceramiki szlachetnej, produkujące początkowo fajans, a następnie porcelanę. Ta część ekspozycji obejmować będzie głównie wyroby fabryki ćmielowskiej, oraz przykłady form pochodzących z innych wytwórni. Pokaz wzbogacą unikatowe formy gipsowe, używane głównie do produkcji ozdobnych talerzy. Wystawie towarzyszyć będą filmy ukazujące proces toczenia naczyń oraz wyjaśniające technikę lepienia glinianych figur.

W trakcie trwania wystawy zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży :

1. Nie święci garnki lepią - wykonywanie naczyń z glinianych wałków i taśm.

2. Lepimy gliniane gwizdki - pomaga nam w tym zawodowy ceramik.

Warto wiedzieć

Umiejętność lepienia naczyń glinianych pojawiła się w neolicie.  Ceramikę lepiono ręcznie, przy użyciu tzw. techniki taśmowej, polegającej na nakładaniu kolejnych wałków gliny, a następnie wygładzaniu ścianek. Mniejsze naczynia wylepiano z jednego kawałka gliny.

Naczynia były potrzebne do przygotowywania, przechowywania i spożywania pokarmów. W większości kultur można dokonać podziału na tzw. ceramikę kuchenną (grubej roboty) i delikatną - stołową. W neolicie wyrobem ceramiki zajmowały się głównie kobiety. W momencie pojawienia się koła garncarskiego za toczenie naczyń wzięli się mężczyźni.

Znaczne zmiany w dziedzinie produkcji ceramicznej zaszły wraz z pojawieniem się w Polsce ludności celtyckiej (IV-III wiek p.n.e.), która z nowymi
formami naczyń przyniosła nową technologię: krążek garncarski, na którym obtaczano ceramikę luksusową.

Znaczny postęp w garncarstwie zaznaczył się około połowy X wieku w związku z pojawieniem się ulepszonego koła garncarskiego.

Ojczyzną porcelany są Chiny. W europie przez całe lata próbowano posiąść tajemnicę jej wytwarzania. Dokonał tego dopiero w 1709 roku nadworny alchemik Augusta II Mocnego.

Na naszym terenie wytwórnie ceramiki szlachetnej powstawały najliczniej w latach 30. i 50 XIX stulecia. Wyjątek stanowił zakład ćmielowski, którego
początki datuje się na 1804 rok.Przez ponad dwa wieki przeszedł on wiele przeobrażeń i do dziś stanowi rzadki przykład ciągłości rozwojowej.

Na wystawie pokażemy kolekcję ceramiki ćmielowskiej, która zilustruje przemiany stylistyczne i technologiczne oraz różnorodność wyrobów od początku działalności zakłau po XX wiek.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.