Sztuka
Miedzy słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

Miedzy słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego

  • 2019-02-26, do 2019-08-31
  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 5, Kielce

Opis

Wystawa poświęcona ilustracjom książkowym wykonanym do dzieł Stefana Żeromskiego przez wybitnych współczesnych artystów.

Na wystawie prezentować będziemy prace Jana Marcina Szancera – zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa – twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza – współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego – jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papiernika, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromską – malarki, córki Stefana Żeromskiego.

Wystawa to próba odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu.

Istnieje jednak grono odbiorców literatury uważających, podobnie jak Monika Żeromska, że ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?

26 lutego – 31 sierpnia 2019, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 5

Ostatnio dodane
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

Trampolina do kultury 2020
Trampolina do kultury 2020 rusza w formie online

W tym roku na uczestników czeka 7 twórczych pracowni prowadzonych przez projektantów, artystów, rzemieślników i liderów kultury.