Premiery - Teatr

"Pieśń o Ziemi" - premiera w KCK

2010-04-21 09:20:21 | Kielce

24 kwietnia Scena Autorska STUDIO Kieleckiego Centrum Kultury zaprasza na kolejną premierę – "Pieśń o Ziemi" – autorstwa Henryka Jachimowskiego z muzyką Marka Tercza.

Na utwór ten składa się garść lapidariów poetyckich z odwiecznymi, lecz jakże aktualnymi pytaniami w tle: o sens ziemskiej drogi, o jej nieprzeniknione tajemnice – światło i ciemność dobro i zło, szczęście i zatracenie, wreszcie wiarę, nadzieję i miłość. /?/  Pieśń o Ziemi stanowi jednocześnie klamrę, rodzaj pieczęci zamykającej cykl  Pieśni  Jachimowskiego – poety wyczulonego niezwykle na intelektualną, moralną refleksję.

Choć premiera utworu odbyła się w 2002 roku, także na Małej Scenie KCK, z czystym sumieniem można powiedzieć, że będzie to również prawykonanie – a to za sprawą zupełnie nowego opracowania aranżacyjnego oraz nowej obsady solistów i muzyków.  Wśród tych pierwszych usłyszymy – Annę Józefinę Lubieniecką i Michała Gasza – artystów znanych  z chociażby telewizyjnej Szansy na sukces i Idola oraz oratoriów Piotra Rubika Kubika Zbigniewa Książka, a także Justynę Łysak – charyzmatyczną pieśniarkę od lat związaną ze Sceną Autorską. Warto wiedzieć, że Lubieniecka od kilku miesięcy jest wokalistką Varius Manx i pracę nad najnowszą płytą zespołu musiała godzić z próbami „Pieśni”, a o tym jakiej to wymagało „akrobacji” logistycznej /terminowej/ niech świadczy fakt, że niejednokrotnie wpadała do Kielc na parę dosłownie godzin /jak po ogień/, a każdą przerwę w próbach /gdy inni odpoczywali/ poświęcała na naukę piosenek Roberta Jansona.

Ze starej gwardii muzyków związanych z poprzednią wersją "Pieśni o Ziemi" nie zabraknie tylko i aż Michałą Jelonka – wybitnego sidmena  skrzypiec, który do KCK przyjeżdża wprost /chwilowa dezercja/ z trasy koncertowej metalowego Huntera.

Bezsprzeczną nowością tej realizacji będzie rola animatora muzycznego, którą przyjął na siebie Wojciech Sosnowski – „człowiek - orkiestra perkusyjna” – zwany w kręgach krakowskich pionkiem.

Całość uzupełniają młodzi, niezwykle zdolni muzycy sceny – Paweł Piotrkowski i Kamil Bukowski, z których ten pierwszy jest niezaprzeczalnym liderem zespołu.

- Pracując nad aranżacją - mówi Tercz – świadomie sięgałem po różne stylistyki – od Etno przez blues, gospel, kantylenę aż po transowy performance, aby ową muzyką niejako opasać świat, a przede wszystkim dotrzeć do duszy tekstu, jego przeźroczystego sensu i koloru. Artyści, z którymi przyszło mi pracować to wspaniała, młoda, twórcza i niezwykle wrażliwa ekipa.

O tym wszystkim będziemy mogli się przekonać 24 kwietnia o godz. 18.00 na Małej Scenie KCK. Wstęp wolny.

ip

Słowa kluczowe: kieleckie centrum kultury kielce marek tercz michał jelonek henryk jachimowski wstęp
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bahamut - zdjęcia ze spektaklu
"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

To połączenie "Dumy i uprzedzenia" z "Łowcą androidów". Zobacz zdjęcia z próby!

Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.

Polecamy
Ponadczasowy spektakl w Kielcach
Ponadczasowy spektakl w Kielcach Kielce

Powieść Dołęgi-Mostowicza to doskonały pamflet na władzę, ale też i doskonała instrukcja obsługi, jak wyjść z długich kolejek urzędu pracy i wdrapać się na szczyt władzy.

"Wesele Figara" w Operze Bałtyckiej
"Wesele Figara" w Operze Bałtyckiej

Już 14 lutego w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera "Wesela Figara"- jednej z trzech najważniejszych oper Mozarta interpretowanych na różne sposoby i realizowanych w całej gamie stylów, mód i tendencji.

Ostatnio dodane
Bahamut - zdjęcia ze spektaklu
"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

To połączenie "Dumy i uprzedzenia" z "Łowcą androidów". Zobacz zdjęcia z próby!

Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Kupony i kody rabatowe